{dn}{dl}
{sep}
{hnn}{hl}
{sep}
{mnn}{ml}
JavaDays

O KONFERENCI

Sedmý ročník JavaDays proběhne 9.-10. listopadu 2022 hybridně. Konference se bude konat v CineStar v OC Černý Most, ale sledovat jí můžete i online.

Konference je určena Java vývojářům, programátorům a všem, co se o Javu a související technologie zajímají.

Konference proběhne v hybridní podobě - všechny přednášky budou online streamované z konferenčního sálu v Praze. Všichni účastníci obdrží 7denní přístup do archivu přednášek.

 

dny konference

 

přednášek

 

expertů

 

účastníků

Program konference

08:00 - 08:30

Registrace

08:30 - 09:15

Keynote

Java a celý ekosystém okolo ní nezadržitelně jede dál a neustále se vyvíjí a vylepšuje. Jaký je aktuální stav Java světa? Jaké jsou novinky v Javě? A co nás v brzké době čeká? 

Ke stažení

Jiří Pinkas

09:30 - 10:15

Jak testovat webové aplikace v Kotlinu a ještě k tomu s radostí

Píšete aplikace ve Springu s Kotlinem? A testujete rádi? 
Věřím, že se Vám zalíbí populární testovací frameworky Kotest a Mockk, které do světa testování přináší čerství vítr.
Dovolím si rýpnout do zažitých názorů a způsobů, jakým vývojáři píšou testy.
Na oplátku Vám ukážu, že psát E2E testy pro REST při TDD je nejen možné, ale i efektivní.

Ke stažení

Víťa Plšek

10:30 - 11:15

Škálovatelný Java backend - tipy a triky z praxe

Je nutné si projekt komplikovat složitou architekturou? Nebo existuje jednodušší cesta pro škálovatelný backend? 
Ukážu, jakým způsobem vyvíjíme java backend založený na relační databázi. 
Vysvětlím, co je potřeba pro implementaci bezvýpadkového nasazení do produkce, co je důležité z pohledu konzistence dat a kde jsou obvyklé pasti. 
Zmíním, jak jednoduše a bezpečně řešit komunikaci mezi backendy a jak efektivně ošetřovat chybové stavy.

Roman Bouchner

11:30 - 12:15

Tvorba docker image pomocí Spring Boot Maven Pluginu

Pomocí Spring Boot Maven pluginu můžete už delší dobu vytvořit layered Docker image. Za poslední roky se tento mechanismu výrazně vylepšil a zejména u Spring Native aplikací má velký smysl ho používat. V této přednášce se na něj důkladně podíváme.

Ke stažení

Jiří Pinkas

12:30 - 12:50

Development in Commerzbank Counterparty Risk Cluster

Tomáš Buriánek

|

Abhishek Abraham

12:50 - 14:00

Oběd

14:00 - 14:45

Zoologie kryptoměn

Přednáška volně navazuje na autorovu dřívější přednášku zabývající se základy kryptoměny. Připomene základní vlastnosti Bitcoinu a blockchainu zejména v technickém, ale i ekonomickém kontextu. Hlavním tématem jsou však alternativní decentralizované kryptoměny, se kterými seznámí posluchače prostřednictvím jejich technické klasifikace. Vybranými "altcoiny" se následně zabývá podrobněji. Posluchač se dozví, jak se liší a co bylo motivací pro vznik prvních altcoinů (např. Namecoin, Litecoin) a jaké možnosti přináší další, které nejsou založeny na bitcoinovém protokolu (např. CryptoNote, Ethereum). Tato přednáška je první ze dvou částí o alternativních kryptoměnách a příště na ni naváže přednáška zaměřená na anonymní měny.

Jan Skalický

15:00 - 15:45

Produktivita práce v IntelliJ Idea - pokročilé tipy

Přednáška představí nástroje, postupy a pokročilejší techniky práce v oblíbeném IDE. Představíme si od kolegů sesbírané způsoby používání Idey, které významně ulehčují práci, jenž jsou však často širší komunitě programátorů neznámé. Tipy se budou věnovat čtyřem oblastem - navigaci v kódu, debugování, editaci kódu a užitečným nástrojům a pluginům.

Ke stažení

Pavel Jetenský

16:00 - 16:45

Projekt Loom: virtuální vlákna v Java 19

Projekt Loom zavádí do Javy podporu pro virtuální vlákna. Co to znamená z pohledu vývojáře? Vrací se dříve zavržený M:N model?
Podíváme se na důvody, proč mohou být virtuální vlákna užitečná a ukážeme se příklady použití.

Miroslav Sevelda

17:00 - 17:45

Domain Driven Microservice

Pri riešení komplexnejších problémov hľadáme možnosti a postupy ako správne a efektívne popísať, dekomponovať a znovu integrovať jednotlivé časti systému tak, aby daný systém okrem biznis služieb disponoval aj kvalitami ako flexibilita, rozšíriteľnosť, adaptabilita alebo robustnosť. Prednáška sa pokúsi odpovedať na nasledovné otázky: Ako dôležité je jednotné pochopenie problému? Aké máme možnosti riešenia? Ako nám dostupné Java technológie pomáhajú pri implementácii? Aké možnosti nám celkovo dáva koncept Domain Driven Design pri modelovaní komponentov v kontexte  architektúry Mikroslužieb?

Ke stažení

Ivan Macalák

08:30 - 09:15

Nebojte se benchmarků při vývoji

K výkonnostnímu testování aplikací dochází obvykle až v posledních fázích projektu, nebo pouze tehdy, když aplikace nestíhá zvládat požadovaný provoz. Pokud však začneme výkonnostní testování provádět už v raných fázích vývoje a místo testerů jej začnou provádět vývojáři, můžeme dojít ke kvalitativně mnohem lepšímu řešení, které na konci projektu už nelze jednoduše dohnat. Zároveň nás tyto testy mohou zavčas upozornit na propad výkonu ve chvíli, kdy dojde k zanesení nového problému do zdrojových kódů. V této přednášce vás Honza Novotný seznámí s nástrojem JMH zpřístupňujícím výkonnostní testování při vývoji aplikací nad JVM. Naučíte se psát, spouštět a vyhodnocovat vlastní výkonnostní testy.

Ke stažení

Jan Novotný

09:30 - 10:15

Tipy a triky práce s pamětí v Javě

Stáhněte si přednášku Petra Adámka níže.

Ke stažení

Petr Adámek

10:30 - 11:15

Zkušenosti se Spring Native

Pomocí Spring Native je možné tvořit aplikace, které se spouští v řádu milisekund a "žerou" výrazně méně RAM oproti tradičním Java aplikacím běžícím na JVM. Přestože první General Availability verze bude až v tomto listopadu se Spring 3, tak různé beta verze jsem používal přes rok na produkci a na této přednášce bych se chtěl podělit o zkušenosti.

Ke stažení

Jiří Pinkas

11:30 - 12:15

Úvod do Azure Apps Service pro Java vývojáře

Přednášce si na praktických ukázkách předvedeme, co je to Azure Apps Service a jaké výhody přináší nasazení Java aplikací do tohoto prostředí. Kromě běřných věcí, jako je konfigurace automatického škálování, se zaměříme na bezpečnost. Uvidíte základní konfiguraci přístupu pomocí Azure Active Directory a ukládání tajemství do Azure Key Vault.

Štěpán Bechynský

12:30 - 12:50

The Law of Large Numbers: Friend and Foe to Distributed Systems

The Law of Large Numbers is a somewhat surprising result of probabilistic systems and often has significant implications on the design of distributed systems. I will describe two different examples of this law on a distributed system we built to process tremendous amounts of streaming data. In one example, we leveraged it to our benefit. In the other, we had to fight against it to achieve a balanced work load.

Ke stažení

Steven Czerwinski

12:50 - 14:00

Oběd

14:00 - 14:45

Web Services, SOAP, REST aneb jak je správně navrhovat

Stáhněte si přednášku Petra Adámka níže.

Ke stažení

Petr Adámek

15:00 - 15:45

jOOQ - tak trochu jiný ORM framework

jOOQ je database-first ORM framework pro Javu a další jazyky nad JVM. Poskytuje typově bezpečné API pro psaní databázových dotazů, které umožňuje využít plnou sílu SQL. Přijďte si poslechnout, jak jsme se pro něj ve firmě nadchli a jak v našich Springových aplikacích v Kotlinu postupně nahradil Hibernate, který nám častěji házel klacky pod nohy, než pomáhal.

Ke stažení

Leoš Přikryl

16:00 - 16:45

GraalVM: Java ♥ Python ♥ Micronaut

GraalVM je distribuce HotSpot/OpenJDK, která kromě již dobře známého nástroje GraalVM native image přidává navíc i možnost spouštět Python na JVM a kombinovat ho s Javou. K čemu to může být dobré? Například pro přidání možnosti skriptování do Java aplikací. Během přednášky se podíváme na standardní Micronaut framework příklad: jednoduchou chatovací aplikaci s použitím websocketů a rozšíříme ho tak, aby bylo možné přidávat vlastní chat boty naskriptované v Pythonu.

Ke stažení

Štěpán Šindelář

Změna programu vyhrazena.

přednášející

Miroslav Sevelda

Miroslav Sevelda

System Evangelist

Dlouholetý lektor Gopasu se zaměřením na vývoj v jazycích Java a Python. Aktivně se věnuje nejen vývoji, ale i sledování a testování nových trendů a featur ve vývojovém procesu.

Certifikace

Oracle Certified Java Programmer I Oracle Certified Java Programmer II Oracle Certified Web Component Developer Oracle Certified Master for Solaris Operating System

Jiří Pinkas

Jiří Pinkas

Lektor Java a SQL školení

Začal pracovat s Javou kolem roku 2006. Velice brzy přešel z Java SE do Java EE a Springu. Má za sebou dlouholetou dráhu Java EE vývojáře a lektora, čímž se zabývá dodnes.

Štěpán Bechynský

Štěpán Bechynský

Technický konzultant IoT řešení

Lektor, konzultant a specialista produktů Microsoft. Pracoval jako Technical Evangelist se zaměřením na MS Azure, staral se o projekty IoT a nyní vzdělává partnery společnosti Microsoft.

Petr Adámek

Petr Adámek

Vývoji aplikací v Javě se věnuje již 20 let. Jeho doménou jsou zejména podnikové informační systémy a návrh aplikací. V současné době pracuje jako nezávislý konzultant. Od roku 2004 také jako externí vyučující přednáší kurzy pokročilého vývoje v jazyce Java na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně.

Roman Bouchner

Roman Bouchner

Vývojář a softwarový architekt s dvacetiletou praxí ze světa backendu i frontendu. Vyzkoušel spoustu postupů a frameworků, až nakonec zjistil, že elegance je v jednoduchosti. Nejraději programuje v Javě a má rád Linux.

Steven Czerwinski

Steven Czerwinski

Spoluzakladatel observability startupu Scalyr, který koupila společnost SentinelOne. Nyní je Principal inženýrem v S1, kde vede návrh & implementaci systémů pro data ingestions. Dřive strávil Steven 8 let v Google, kde působil jako techlead např. na backendu Google Drive. Bakalářský a magisterský titul získal na MIT a doktorát studoval na UC Berkeley.

Pavel Jetenský

Pavel Jetenský

Věnuje se Java/J2EE vývoji již od roku 2003, z toho několik let v Irsku. Vyvinul a publikoval nový algoritmus počítačového vidění pro přesné rozpoznání špiček prstů ruky a vytvořil dotykový stůl TouchTable. V současné době pracuje ve společnosti Hooyu.

Ivan Macalák

Ivan Macalák

Pracuje s technologiemi Java od roku 2002. V poslední době se zabývá především návrhem systémů v architektuře mikroslužeb. Své dlouholeté domácí i mezinárodní zkušenosti předává jako lektor Javy a mentor.

Certifikace

Siemens Software Architect Certificate Oracle Certified Professional, Java SE 6 Programmer SpringSource Certified Spring Professional ISEB Foundation Certificate in Software Testing

Víťa Plšek

Víťa Plšek

Programátor s kladným vztahem k velkotonážním frameworkům jako je Spring a Angular. Má rád typované a přitom moderní jazyky. Na Backendu u něj už několik let bydlí Kotlin, na Frontendu si tyká s Typescriptem.

Jan Novotný

Jan Novotný

Vývojem v Javě se živí už více jak 10 let. Ve společnosti FG Forrest se stará o vývoj webových aplikací. Je spoluorganizátorem ne-konference jOpenSpace, natáčí videocast Kafemlejnek.TV a píše i blog.

REGISTRACE

JavaDays
  • 2 dny konference + 7 dní přístup do archivu
  • CineStar Praha Černý most
  • Začátek: 9.11.2022 v 8:30
  • 5 990 Kč*

* uvedená cena je bez DPH

JavaDays
  • 7 dní přístup do archivu
  • online 
  • Archiv: můžete koupit do 20.12.2022
  • 3 590 Kč*

* uvedená cena je bez DPH

Newsletter

S naším newsletterem Vám již žádná novinka neunikne!

MÍSTO KONÁNÍ

CineStar Černý Most

OC Černý Most, Chlumecká 765/6, Praha 9

Jak se k nám dostanete?

Metro

Vystupte ve stanici Černý Most (linka B) a následně přibližně 5 minut pěšky do obchodního centra.

Autobus

Využijte autobus 186, 221, 223, 250, 261, 273,303, 304, 353 nebo 367 do zastávky Černý Most. Zastávka se nachází kus od vchodu do obchodního centra.

Auto

Parkování je možné za poplatek v obchodním centru Černý Most. Vjezd do garáže se nachází u sjezdu z ulice Chlumecká.

Partneři konference

Generální partner

Hlavní partner

Partner

Mediální partner

Community Partner